Przedawnienie odszkodowania. Termin przedawnienia roszczeń o odszkodowanie UK. Zgodnie z Art.4421 § 1 Kodeksu Cywilnego, roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym przedawnia się z upływem trzech lat począwszy od dnia, w którym poszkodowany powziął wiedze o szkodzie oraz o osobie obowiązanej do naprawienia tej szkody. Termin ten nie może być jednak dłuższy niż dziesięć lat począwszy od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę. Toteż zgodnie z brzmieniem tego przepisu, przedawnienie roszczeń odszkodowawczych z deliktów następuje wraz z upływem 3 lat, od chwili gdy poszkodowany dowiedział się o szkodzie oraz o osobie obowiązanej do jej naprawienia, obie te przesłanki muszą być spełnione łącznie. Jednakowoż, roszczenie takie ulega przedawnieniu zawsze z upływem 10 lat. Po upływie tego terminu osoba obowiązana do naprawienia szkody może uchylić się od jej naprawienia. Na przykład załóżmy, że 5 lat temu ktoś zamieścił w internecie nieprawdziwy wpis o tym, jakoby firma X była winna mu pieniądze i w wyniku opublikowania takiej nieprawdziwej informacji potencjalny kontrahent firmy X nie podpisał z nią kontraktu obawiając się, że jest niewypłacalna, nierzetelna. Firma X dowiedziała się o dokonaniu tego negatywnego wpisu natychmiast po jego umieszczeniu w internecie a więc też 5 laty temu. Jednak dopiero wczoraj dowiedziała się o tym, że to ten właśnie wpis w internecie o jej rzekomym zadłużeniu spowodował że potencjalny kontrahent nie podpisał z nią kontraktu. Czyli firma X ma teraz 3 lata (począwszy od wczorajszego dnia) na złożenie pozwu o odszkodowanie przeciwko osobie (firmie) która dokonała wiadomego wpisu z nieprawdziwą informacja o zadłużeniu firmy X. Gdyby natomiast taki wpis pojawił się w internecie 11 lat temu to nawet jeżeli firma X dopiero wczoraj dowiedziałaby się, kto jest autorem tego wpisu i że konsekwencją wpisu była rezygnacja kontrahenta, to i tak roszczenie odszkodowawcze byłoby już przedawnione. Źródło kodeks Cywilny. Ubezpieczenie mieszkania uk.Ubezpieczenie mieszkania. Jeżeli chodzi o ubezpieczenie nieruchomości w Anglii to ubezpiecza się zarówno lokal mieszkalny a więc mieszkanie w bloku lub w kamienicy jak również dom jednorodzinny lub też tzw. segment. Umowę ubezpieczenia może zawrzeć osoba dysponująca prawem własności, posiadająca spółdzielcze prawo do lokalu lub zajmująca je z tytułu decyzji administracyjnej umowy najmu. Można też ubezpieczyć pomieszczenia niezwiązane z mieszkaniem jak garaż albo piwnica. Najczęściej ubezpieczyciel oferuje ubezpieczenie ryzyka związanego ze zdarzeniami losowymi jak np. pożar, zalanie, huragan, powódź, wybuch oraz takie zdarzenia jak rabunek lub kradzież z włamaniem. Ubezpieczenie mieszkania może też obejmować (i zwykle obejmuje) sprzęty znajdujące się na wyposażeniu mieszkania oraz integralne jego okna i drzwi. Natomiast zwykle nie obejmuje kosztowności w jakiejkolwiek formie (np. pieniądze, biżuteria, dzieła sztuki).
Ubezpieczenie wypadkowe. Finansowanie składek ubezpieczenia wypadkowego. Ubezpieczenie wypadkowe jest jedynym spośród rodzajów ubezpieczeń społecznych które jest dokonywane obowiązkowo czyli jest ubezpieczeniem obligatoryjnym. Ubezpieczenie to dotyczy osób objętych obowiązkowym ubezpieczeniem rentowym i emerytalnym z kilkoma wyjątkami. I tak też, nie są objęte ubezpieczeniem wypadkowym osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej albo innej umowy o świadczenie usług chyba że praca wykonywana jest w siedzibie zleceniobiorcy. Składki na ubezpieczenie wypadkowe finansowane są przez płatników tych składek jeżeli dotyczą: pracowników, członków spółdzielni, osób wykonujących zastępcze formy służby wojskowej, zleceniobiorców oraz osób z nimi współpracujących, osób wykonujących odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania. Przedsiębiorcy (prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą), finansowanie składek samodzielnie w całości finansują swoje składki na ubezpieczenie wypadkowe. Natomiast w przypadku osób niepełnosprawnych składki na ubezpieczenie wypadkowe w całości finansuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o ile osoby te zatrudnione są w zakładzie pracy chronionej albo w zakładzie zawodowej aktywizacji. Podstawą do obliczania wymiaru składki jest przychód ubezpieczonego. Jednak w przeciwieństwie do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego gdzie podstawa roczna wymiaru składek w danym roku kalendarzowym nie może być większa od kwoty będącej trzydziestokrotnością prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na dany rok kalendarzowy w gospodarce narodowej, w przypadku ubezpieczenia wypadkowego takiego ograniczenia nie ma. Wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zależy od tego do jakiej grupy kategorii ryzyka został zakwalifikowany ubezpieczony.
Szkoda całkowita. Wrak samochodu w rozliczeniu szkody. Szkoda całkowita.Szkoda całkowita zachodzi wówczas, gdy całkowity przewidywany (szacunkowy) koszt naprawy samochodu przekracza jego wartość, jaką miał przed momentem wystąpienia zdarzenia w postaci szkody. W takiej sytuacji poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie w wysokości odpowiadającej aktualnej wartości rynkowej pojazdu (oczywiście w stanie technicznym sprzed wypadku). Praktyka wykształciła dwa sposoby likwidacji szkody całkowitej. Według pierwszego zakład ubezpieczeniowy przejmuje wrak pojazdu i wypłaca całość należnej kwoty odszkodowania w uk. Według drugiego wrak pojazdu pozostaje we własności poszkodowanego, a kwota odszkodowania jest pomniejszana o wartość tego wraku. Nie można jednak żądać od zakładu ubezpieczeń, aby przejął wrak. Zgodnie art. 3 ust. 4 pkt 3 Ustawy o działalności ubezpieczeniowej z dnia 22 maja 2003 r. (Dz. U. Nr 124 poz. 1151) przejmowanie i zbywanie przedmiotów lub praw nabytych przez zakład ubezpieczeń w związku z wykonywaniem umowy ubezpieczenia lub umowy gwarancji ubezpieczeniowej są czynnościami ubezpieczeniowymi. Można zatem wnioskować o taki sposób likwidacji szkody, ale to od uznania zakładu będzie zależeć, czy przejmie wrak.
Zbycie pojazdu. Zbycie pojazdu a dotychczasowa umowa ubezpieczenia OC. Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 r. ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych w momencie zbycia pojazdu mechanicznego którego posiadacz miał zawartą umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC), wszelkie prawa i obowiązki z tytułu tej umowy przechodzą na nabywcę pojazdu. Rozwiązanie takiej umowy ubezpieczenia OC następuje wraz z upływem okresu na jaki została zawarta. Jeżeli jednak nabywca chciałby zmienić ubezpieczyciela, to w tym celu może wypowiedzieć umowę ubezpieczenia przed upływem 30 dni od daty nabycia pojazdu (jej rozwiązanie następuje wówczas z upływem 30 dni po dacie nabycia pojazdu. Warto dodać, że zbywca pojazdu ma obowiązek w ciągu 30 dni od daty zawarcia umowy sprzedaży pojazdu powiadomić zakład ubezpieczeń o zbyciu pojazdu przekazując też dane osobowe nabywcy. Wystarczy doręczenie zakładowi ubezpieczeń kopii umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Do czasu powiadomienia ubezpieczyciela o powyższym, zbywca pojazdu wraz z nabywcą ponosi solidarną odpowiedzialność za zapłatę należnej ubezpieczycielowi składki składki z tytułu umowy ubezpieczenia OC.
Leasing a ubezpieczenie. Obowiązek ubezpieczenia samochodu w leasingu operacyjnym. W przypadku leasingu operacyjnego właścicielem samochodu pozostaje leasingodawca natomiast leasingobiorca jest podmiotem który korzysta z pojazdu wziętego w leasing. Jeżeli w umowie strony nie ustaliły na kim spoczywa obowiązek ubezpieczenia samochodu w leasingu, wówczas przyjmuje się iż obowiązek ubezpieczenia spoczywa na leasingodawcy. Leasingodawcy jako podmiotowi zawierającemu wiele tego rodzaju umów może z racji tego przysługiwać u ubezpieczyciela korzystny rabat którego leasingobiorca może nie być w stanie uzyskać jako zawierający (po raz pierwszy) umowę tego rodzaju ubezpieczenia. W praktyce jednak dość często umowę ubezpieczenia zawiera właśnie leasingobiorca (w umowie można leasingu można zastrzec że ma on prawo wyboru ubezpieczyciela). Jednak niezależnie od tego która ze stron zawiera umowę ubezpieczenia, wydatek ten finalnie obciąża leasingobiorcę.